Informace

Cestovní lékárnička

Bolest v krku: pastilky, spreje, kloktadla – dle věku a chuti (velký výběr přípravků v lékárně), ev. kloktání šalvějí, Priznitz na krk.

Průjem: Probiotika (Laktobacílky, Biopron,Enterol, Laktobacil....), dostatek tekutin a dietní strava jako při zvracení.

Poštípání hmyzem: na místo vpichu: Fenistil gel (v lékárnách volně prodejných více podobných přípravků), výborný je Tanno-Hermal (jediná vada snad je, že je na kůži více vidět - je bílý, jako tekutý pudr), při výraznější reakci je možno podat celkově Fenistil kapky či jiné antihistaminikum (Xyzal, Aerius, Claritin, Flonidan, Zyrtec...), chladit místo vpichu.

Zarudnutí očí (zánět spojivek): O-Septonex na prokapávání očí. Při trvání, bolesti, světloplachosti, hnisavé sekreci z očí k lékaři.

Rýma: Nosní kapky (Nasivin, Olynth) při otoku nosní sliznice. K oplachům je vhodnější mořská voda (Sterimar, Mar, Physiomer) – sníží otok sliznice, ale není efekt nosních kapek. Vincentka - neovlivní otok sliznic, ale zvlhčí. Obecně spíše chladnější a vlhčí vzduch, zvýšená poloha ve spánku.

Vyrážka: pokud se nejspíš jedná o  alergickou kopřivka, je vhodné podat antihistaminikum (viz. poštípání hmyzem), pokud je výraznější výsev vyrážky a třeba i v kombinaci s teplotami, je vždy dobré, aby dítě viděl lékař.

Nevolnost v dopravním prostředku: Kinedryl tbl - volně prodejný, ev. Homeopatikum Cocculine (1-2tbl 3xdenně den před cestou a v den cesty, cumlat tbl., ev. pro malé děti rozpustit v trošce vody).

Ochrana před slunečním zářením: Krémy s UV faktorem, minim. 30 - pro děti starší, malé děti do předškolního věku UV faktor 50. Vhodný je i hojivý krém po opalování s obsahem panthenolu.

Úrazy: dezinfekce (výborný Detol-neštípe, bezbarvý, ev. Betadine-neštípe, ale může zabarvit, je hnědý), náplasti, obvaz, elastické obinadlo.

Při horečce (nad 38 st.C): čípky či sirup malé děti, je dobré mít oboje, každé s jinou účinnou látkou (Nurofen, Panadol),starší děti tbl. (př. Nurofen tbl 200mg nebo Paralen 250mg...20-30kg váhy, Nurofen 400mg nebo Paralen 500mg...od 40kg a více).

Bolest uší: kapat do ucha  Otipax 4xdenně, ev. roztok heřmánku, neležet na bolavém uchu. Nurofen 3xdenně pro potlačení zánětu. Pokud silná bolest trvá,anebo se objeví sekrece z ucha, tak k lékaři.

Zvracení: Studené tekutiny podávané po lžičkách, nejlépe slabý černý čaj s hroznovým cukrem (glukopur). Pro mladší děti je vhodný hydratační roztok Kulíšek (lehce slaná příchuť). Pokud ale dítě tekutiny odmítá nebo stále zvrací je nutná kontrola lékařem - hrozí větší ztráta tekutin a v některých případech je nutno podat dítěti tekutiny nitrožilně za hospitalizace v nemocnici (čím je dítě mladší, tím je více dehydratací ohroženo). Strava nedráždivá, dietní, nemastná, po malém množství pokud dítě toleruje (př. rýže s mrkví, starší pečivo, možno dietní maso pouze podušené bez tuku, banány,... kojené dítě kojíme dále).

Kontakt

MUDr. Vladimíra Brtníková
Sovětská 912, 685 01 Bučovice

telefon: 517 380 278

© 2018 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořte si webové stránky zdarma!Webnode